Facebook YouTube Newsletter
Rekomendowany Fotograf Google - Paweł Tomalka
tel. 605 735 873
Zjedź niżej, aby zobaczyć więcejPrzesuń w dół

Jak usunąć zdjęcia z wizytówki firmy Google Maps? 2 skuteczne sposoby

W tym poradniku pokażę Ci dwa skuteczne sposoby jak usunąć zdjęcie lub wiele zdjęć z Map GoogleByć może zauważyłeś/aś, że po wyszukaniu wizytówki Twojej firmy w mapach Google wyświetlają się tam zdjęcia, które wyglądają brzydko.

Sam ich nie dodałeś - więc skąd się tam wzięły?

Użytkownicy Map Gogole mogą dodawać zdjęcia bez Twojej wiedzy, robią to na wizytówce Twojej firmy klikając - Dodaj zdjęcie lub za pomocą telefonu komórkowego w aplikacji Mapy Google. Firmie Google bardzo zależy na tego typu treści od użytkowników. Google to przede wszystkim wyszukiwarka, im więcej treści posiada - tym lepiej funkcjonuje.

Niestety większość użytkowników nie jest dobrymi fotografami, co przekłada się na kiepską jakość zdjęć. Dodatkowo coraz częściej zauważam, że użytkownicy nie zadowoleni z usług - np. Restauracji - specjalnie dodają zdjęcia np. Przypalonej pizzy lub talerza z niedojedzonym jedzeniem. Mówiąc krótko - chcą wyrazić publicznie swoje niezadowolenie. Takie zdjęcia są powiązane z profilem sfotografowanej firmy ale nie da się ich w prosty sposób usunąć - nawet jeśli jesteś administratorem tego profilu.

Co możesz z tym zrobić?

Są dwa sposoby na usunięcie takich zdjęć. Oba sposoby może wykorzystać każdy użytkownik ale z doświadczenia wiem, że skuteczniej działają one wtedy gdy korzysta z nich właściciel firmy powiązanej ze zdjęciami. Czyli np. Jeżeli chcesz usunąć zdjęcia jedzenia z profilu Twojej restauracji - powinieneś najpierw uzyskać dostęp administratora do wizytówki w Mapach Google Twojej restauracji. Jak to zrobić omówiłem w osobnym poradniku Jak szybko dodać/zweryfikować firmę w mapach Google StreetView?

Są dwa sposoby na usunięcie zdjęcia z Map Google:

1. Pierwszy sposób - przez funkcję "Zgłoś problem" w Mapach Google

  1. Zaloguj się na koncie Gmail, które jest powiązane z wizytówką Twojej firmy
  2. Wejdź w Mapy Google i poszukaj zdjęcia, które chcesz usunąć
  3. W lewym górnym rogu kliknij ikonę trzech kropek a następnie "Zgłoś problem"Jak usunac zdjecia z wizytowki firmy w Google Maps 1 600x326
  4. Uzupełnij formularz i wybierz powód (użyj maila powiązanego z wizytówką Google firmy)Jak usunac zdjecia z wizytowki firmy w Google Maps 2 600x326

2. Drugi sposób - przez kontakt z wsparciem technicznym

Możecie go użyć dopiero po skorzystaniu z pierwszego sposobu - jeżeli on nie zadziała. Sam poznałem tą metodę dosyć niedawno i wypróbowałem na kilku zdjęciach, których nie dało się usunąć pierwszym sposobem. Było to na profilu restauracji zdjęcie pizzy zrobione wyjątkowo kiepskiej jakości aparatem oraz zdjęcie talerza z resztkami jedzenia.

Jak udało się je usunąć?

Jeżeli zgłosiłeś zdjęcie pierwszym sposobem i minęły wymagane 4 dni a zdjęcie nadal jest na profilu - musisz zadzwonić na infolinię Google i zgłosić problem z usunięciem.

  1. Ponownie zgłoś to samo zdjęcie ale tym razem wykonaj zgłoszenie przez stronę formularza Google
  2. Wklej link do zdjęcia, które wcześniej zgłaszałeś oraz podaj powód usunieciaJak usunac zdjecia z wizytowki firmy w Google Maps 3 600x326 Jak usunac zdjecia z wizytowki firmy w Google Maps 4 600x326
  3. Możesz skontaktować się telefonicznie lub mailowo - w tym przypadku polecam mailowo bo wtedy można podać link do zdjęć

Na infolinii wytłumacz pracownikowi Google, jakie zdjęcie chcesz usunąć i powiedz, że zgłaszałeś je do usunięcia ale minęły 4 dni a zdjęcie jest nadal widoczne. Wtedy konsultant zgłosi sprawę do działu technicznego - jednak jego zgłoszenie będzie potraktowane lepiej niż zgłoszenie na stronie wykonane przez Ciebie.

Zgłoszenia konsultantów są traktowane priorytetowo oraz częściej zostają wykonane. Nawet jeśli zgłaszane zdjęcie nie naruszają wprost warunków Google. Możecie usprawiedliwić swoje zgłoszenie np. słabą jakością zdjęcia lub np. Podać informację, że w firmie w tej części lokalu obowiązuje zakaz fotografii. Konsultant może was w tym wypadku poprosić o potwierdzenie takiego zakazu - wtedy zróbcie stosowną kartkę i przyklejcie na ścianie lokalu, zróbcie zdjęcie i wyślijcie je konsultantowi w mailu. Tak wiem, ta metoda brzmi komicznie. Powiedziałbym nawet, że tylko Polak mógł na nią wpaść 😉  ale działa i Google nie jest w stanie podważyć Waszej prawdomówności. Zakaz przecież może przestać obowiązywać kilka dni po 😉

Po zgłoszeniu sprawy konsultantowi zdjęcie prawdopodobnie zostanie usunięte, zwykle trwa to do 48h, natomiast zdarza się, że zdjęcie jest usunięte ale przez 12 dni od usunięcia będzie się czasami się pojawiać. Przez ten okres google aktualizuje dane na serwerach. Po 12 dniach zdjęcie powinno zniknąć na stałe.

Jak lepiej pokazać Firmę? Jakie zdjęcia kasować?

Na koniec tego poradnika chciałbym Ci doradzić wykonanie profesjonalnych zdjęć. Zajmuje się fotografią reklamową od 2013 roku. Wykonuję zarówno standardowe zdjęcia wnętrz jak i wirtualne spacery w systemie Google StreetView.

Kliknij i zobacz Wirtualny Spacer
 

Ale czekaj czekaj - moim zdaniem nie powinieneś skasować z Twojego profilu wszystkich zdjęć wykonanych przez Klientów.  Czasami nawet zdjęcie wykonane telefonem mogą wyglądać dobrze. Z doświadczenia wiem, że najlepiej jeśli na profilu firmy są zarówno profesjonalne zdjęcia jak i zdjęcia amatorskie wykonane przez klientów. Wtedy taka mieszanka dobrze się uzupełnia i wygląda bardziej wiarygodnie. Warto natomiast sprawdzać jakość zdjęć dodawanych przez użytkowników i kasować te, które mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy.

Kontakt z rekomendowanym Fotografem Google

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń 605 735 873

Napisz pawel@fotopro360.pl

Obserwuj mnie na Facebooku

Nazywam się Paweł Tomalka, jestem rekomendowanym Fotografem Google StreetView. Działam na terenie całego kraju (bezpłatny dojazd). Wystawiam FV 23%. Zapraszam Cię do współpracy.

Prowadzisz firmę?

Zajrzyj na mój video-blog gdzie poznasz wiele przydatnych lifehacków oraz poradników, dzięki którym rozwiniesz swoją firmę.

PRZEJDŹ DO VIDEO-BLOGA

Paweł Tomalka

Poza zdjęciami Google StreetView oferuję:

Moim klientom polecam również usługi firmy STUDIO G44
Zajmującej się tworzeniem profesjonalnych stron internetowych oraz projektowaniem graficznym.

Regulamin
Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Polityka prywatności.