Facebook YouTube Newsletter
Rekomendowany Fotograf Google - Paweł Tomalka
tel. 605 735 873
Zjedź niżej, aby zobaczyć więcejPrzesuń w dół

Jak usunąć wizytówkę firmy z Google Maps? Czy można usunąć profil?

 


Wizytówka firmy w Mapach Google może być usunięta tylko jeżeli firma naprawdę zakończy działalność lub zmieni swoją lokalizację. Jeżeli firma nadal funkcjonuje ale chcesz usunąć jej profil z innego powodu (np. dużej ilości negatywnych opinii), to mam dla Ciebie złą wiadomość - nie da się tego zrobić.

Dlaczego nie zawsze da się usunąć wizytówkę z Google Moja Firma?

Mapy Google działają zupełnie inaczej niż np. profile na Facebook (nad którymi mamy pełną kontrolę). Google działa na zasadzie wyszukiwarki - to znaczy, że przedstawia takie informacje jakie są dostępne w sieci oraz które dostarczają użytkownicy Map (każdy z nas).

Profile firm w Mapach są często zakładane przez system Google automatycznie bez pytania właściciela firmy (dane są pobierane z np. CEIDG). Jako właściciel możesz zarządzać profilem firmy (aby to zrobić musisz go zweryfikować), wtedy stajesz się administratorem profilu. Niestety nawet jako administrator - nie masz możliwości usunięcia tego profilu jeżeli firma nadal działa. Możesz co najwyżej usunąć siebie jako administratora. Jednak profil będzie nadal widoczny w Mapach.

Usunięcie negatywnych opinii jest najczęstszym powodem próby usunięcia profilu - jeżeli chcesz poprawić wizerunek firmy - zajrzyj do tego poradnika.

Jak usunąć wizytówkę firmy, która została zamknięta lub przeniesiona do innej lokalizacji?

Google działa jak wyszukiwarka - czyli wyświetla informacje znalezione w sieci. Kiedy firma zamyka działalność, jej profil może zostać zgłoszony do usunięcia przez właściciela firmy lub przez zwykłych użytkowników Map. Następnie informacja ta zostanie zweryfikowana przez pracowników Google. Nawet po zatwierdzeniu zmian przez pracowników Google - wizytówka nie zniknie natychmiast z Map. Przez pewien czas będzie widoczna w Mapach jako miejsce Zamknięte na stałe. Później jej widoczność będzie stopniowo zanikać. Dzieje się tak ponieważ Google chce informować użytkowników, którzy szukają firmy nawet o tym, że jest ona zamknięta. (może to być dla nich przydatna informacja). Podsumowując - usunięcie firmy z Google jest procesem stopniowym i nie da się go wykonać w ciągu jednego dnia.

Jak zgłosić profil Mapy Google do usunięcia? 2 sposoby:

Są dwie metody zgłoszenia firmy jako miejsca zamkniętego na stałe. Może to zrobić administrator wizytówki firmy (po wcześniejszym zweryfikowaniu) lub zwykły użytkownik Map (każda osoba nawet nie związana z firmą). Zgłoszenie przez administratora jest traktowane jako pewniejsza informacja, dlatego zwykle ta metoda jest skuteczniejsza.

1. Jak zgłosić wizytówkę firmy do usunięcia jako administrator profilu? (właściciel firmy)

W tym celu zaloguj się do Google Moja Firma

https://www.google.pl/intl/pl_pl/business/

Wybierz zweryfikowaną wizytówkę firmy, którą chcesz zamknąć

W zakładce po lewej stronie wybierz “Informacje”

Jak usunac wizytowke firmy z Google Maps 1 600x326

 

Następnie wybierz opcję “Oznacz tę firmę jako zamkniętą lub usuń ją”

Po kliknięciu pojawią się dwie dodatkowe opcje:

Oznacz jako zamkniętą na stałe - tą opcję wybieramy - powoduje zgłoszenie firmy jako miejsca zamkniętego

Jak usunac wizytowke firmy z Google Maps 2 600x326

Usuń wizytówkę - ta opcja powoduje usunięcie wizytówki tylko z naszego konta, czyli przestaniemy być jej administratorem ale nadal będzie widoczna w Mapach jako działająca firma

Po wybraniu pierwszej opcji akceptujemy powiadomienia (Google informuje nas o konsekwencjach zmiany). Nasze zgłoszenie zostanie zweryfikowane przez pracowników Google, jeżeli zmiana zostanie zatwierdzona wizytówka przejdzie w stan “Zamknięte na stałe” i z taką adnotacją będzie się wyświetlać w Mapach - później jej widoczność będzie stopniowo ograniczana (będzie ją trudniej znaleźć, aż w końcu zniknie z wyników)

2. Jak zgłosić wizytówkę firmy do usunięcia jako zwykły użytkownik? (bez weryfikacji)

Każdy użytkownik Map może zgłosić Twoją firmę jako miejsce Zamknięte na stałe - jednak takie zgłoszenie jest traktowane przez system jako mniej wiarygodne i często zostaje odrzucone. Jego zaletą jest fakt, że nie musisz wcześniej przechodzić procesu weryfikacji firmy.

Aby to zrobić wejdź w Mapy Google

https://www.google.pl/maps

Wyszukaj firmę, którą chcesz zgłosić

Po wybraniu wizytówki pojawi się jej profil, po lewej stronie na dole będzie opcja “Zaproponuj zmianę”

Jak usunac wizytowke firmy z Google Maps 3 600x326

Klikamy tą opcję a następnie wybieramy “Miejsce zostało zamknięte na stałe lub nigdy nie istniało”

Następnie wybieramy przyczynę “Zamknięte na stałe” i klikamy Wyślij.

Jak usunac wizytowke firmy z Google Maps 4 600x326

Nasza propozycja zmiany zostanie przesłana do weryfikacji przez system Google. Jeśli pójdzie po naszej myśli, wizytowka zostanie oznaczona jako miejsce Zamknięte na stałe. Jeśli ten sposób nie zadziała - radzę skorzystać z pierwszego sposobu opisanego wcześniej (zgłoszenie jako administrator)

Co jeśli po zgłoszeniu firmy wizytówka jest nadal widoczna jako działająca firma?

Jeżeli po zgłoszeniu firmy jako miejsce Zamknięte na stałe, wizytówka wraca do stutusu otwartej działającej firmy - oznacza to, że Google otrzymało błędne informacje od użytkowników Map. Czyli np. właściciel zgłasza firmę jako zamkniętą (jest to prawda) - ale użytkownik Map widząc zmianę zgłasza firmę jako miejsce otwarte. (użytkownik może to zrobić nieświadomie np. myśli, że firma nadal działa) W takiej sytuacji najlepiej będzie ponownie zgłosić firmę jako miejsce zamknięte (najlepiej jako administrator) oraz skontaktować się z działem obsługi Google Moja Firma - tam należy zgłosić, że firma została zamknięta jednak użytkownicy cofają naszą zmianę.

 

Kontakt z rekomendowanym Fotografem Google

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń 605 735 873

Napisz pawel@fotopro360.pl

Obserwuj mnie na Facebooku

Nazywam się Paweł Tomalka, jestem rekomendowanym Fotografem Google StreetView. Działam na terenie całego kraju (bezpłatny dojazd). Wystawiam FV 23%. Zapraszam Cię do współpracy.

Prowadzisz firmę?

Zajrzyj na mój video-blog gdzie poznasz wiele przydatnych lifehacków oraz poradników, dzięki którym rozwiniesz swoją firmę.

PRZEJDŹ DO VIDEO-BLOGA

Paweł Tomalka

Poza zdjęciami Google StreetView oferuję:

Moim klientom polecam również usługi firmy STUDIO G44
Zajmującej się tworzeniem profesjonalnych stron internetowych oraz projektowaniem graficznym.

Regulamin
Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Polityka prywatności.