Facebook YouTube Newsletter
Rekomendowany Fotograf Google - Paweł Tomalka
tel. 605 735 873
Zjedź niżej, aby zobaczyć więcejPrzesuń w dół

Jak zrobić zdjęcie z efektem 3D z dowolnej grafiki jako post Facebook?

W jednym z wcześniejszych poradników pokazałem w jaki sposób wykonać zdjęcie portretowe oraz umieścić je jako zdjęcie 3D na Facebooku. W tym poradniku dowiesz się jak zamienić dowolną grafikę w post 3D oraz umieścić go na firmowym profilu fanpage.

 

Czy potrzebujesz do tego nowego iPhone?

W przypadku tego poradnika zdjęcie może być wykonane dowolnym telefonem/aparatem DSLR lub może to być nawet w 100% grafika komputerowa. Jednak aby opublikować post w formacie 3D na Facebooku (firmowym lub prywatnym) musisz skorzystać z telefonu iPhone 7+, 8+, X lub XSMożesz przygotować zdjęcie na komputerze i wgrać je pożyczając telefon iPhone od znajomego.

Czy poradnik wymaga płatnego specjalistycznego oprogramowania?

Cały poradnik możesz wykonać darmowym lub płatnym oprogramowaniem, nie musisz być zaawansowanym grafikiem ani programistą. Dasz radę!

Co potrzebujesz aby przerobić dowolną grafikę na zdjęcie 3D?

Musisz mieć dwa pliki - zwykłe zdjęcie oraz mapę głębi ostrości - spokojnie, zaraz wytłumaczę Ci jak to zrobić w kilku bardzo prostych krokach. Kiedy już będziesz mieć te dwa pliki - połączysz je w jeden plik, który później wgrasz na facebook za pomocą aplikacji na telefonie.

mapa glebi ostrosci facebook 3d post zdjecie 600x400

Jak stworzyć mapę głębi ostrości? Dwa sposoby (płatny oraz darmowy)

Płatny sposób dodania mapy głębi ostrości - łatwiejszy do wykonania, mniejsza precyzja kontroli efektu 3D. Nie wymaga komputera. Wymaga zakupu aplikacji.

 

 1. Zainstaluj na telefonie (dowolny model iPhone) aplikację DepthCam - jej koszt to 18,99zł niestety nie znalazłem na ten moment darmowej alternatywy.
 2. Ściągnij na telefon grafikę, którą chcesz przerobić na zdjęcie 3D.
 3. Jeśli chcesz lepszy efekt możesz wykadrować grafikę do proporcji 4:3 (nie musisz tego robić). 
 4. Otwórz aplikację DepthCam i w kliknij w ikonę w lewym dolnym rogu, wybierz z galerii zdjęcie, do którego chcesz utworzyć mapę głębi ostrości.
 5. Wybierz opcję Create DepthMap.
 6. Masz do wyboru kilka narzędzi do zaznaczenia obiektu na głównym planie (który ma być wykorzystany w efekcie 3D). W łatwych przypadkach wystarczy opcja automatycznego zaznaczania. Dla uzyskania lepszego efektu skorzystaj z narzędzia Brush i zaznacz obiekt ręcznie.
 7. Obiekty zaznaczone na zielono, będą wypukłe w efekcie 3D. Korzystając z narzędzia Brush możesz regulować poziom nacisku - dzięki temu możesz regulować poziom wypukłości fragmentów grafiki. Zobacz jak korzystać z tego narzędzia w poradniku wideo u góry strony.
 8. W prawym górnym rogu aplikacji kliknij “DONE” (tłum. Zrobione). Zobaczysz podgląd grafiki oraz podgląd mapy głębi ostrości. Elementy jaśniejsze będą wklęsłe, elementy ciemniejsze będą wypukłe.
 9. W prawym dolnym rogu kliknij ikonę ze strzałką i wybierz opcję “Save Facebook 3D Photo” (tłum. Zapisz grafikę w formacie Facebook)
 10. Twoja mapa głębi ostrości jest już gotowa i połączona ze zdjęciem, zdjęcie 3D powinno pojawić się w aplikacji Zdjęcia.
 11. Do publikacji zdjęcia w formacie 3D musisz mieć iPhone 7+, 8+, X lub XS. Jeśli masz starszy model, wyślij zdjęcie do znajomego z nowszym modelem iPhone. (przez maila lub aplikację Google Drive)

Twoje zdjęcie jest już gotowe do publikacji na profilu prywatnym lub firmowym - aby to zrobić skorzystaj z tego poradnika  (pomijając jego punkt 3.)

Darmowy sposób dodania mapy głębi ostrości - trochę trudniejszy, ale daje dużo lepszą precyzję kontroli efektu 3D. Wymaga użycia komputera i darmowego programu do grafiki.

 

 1. Ściągnij na komputer grafikę, którą chcesz przerobić na zdjęcie 3D.
 2. Pobierz i zainstaluj program GIMP na Windows lub MacOS (darmowy również do użytku komercyjnego)
 3. Uruchom program GIMP i otwórz za jego pomocą grafikę, którą chcesz przerobić na zdjęcie 3D.
 4. Wykadruj grafikę do proporcji 4:3 (dokładna instrukcja pokazana w filmie)
 5. Utwórz nową warstwę i wypełnij ją jasno szarym kolorem
 6. Zmień przeźroczystość warstwy na 80% aby widzieć obraz pod nią.
 7. Wybierz pędzel i zmień jego ustawienia na poniższe (również kolor na czarny)
 8. Teraz obrysuj pędzlem miejsca, które mają być wypukłe - im ciemniejszy kolor tym bardziej będą wypukłe.
 9. Zmień przeźroczystość warstwy na 100%.
 10. Zapisz grafikę na dysku.
 11. Wyłącz warstwę i zapisz ponownie grafikę na dysku.
 12. Zamknij program GIMP i otwórz przeglądarkę internetową.
 13. Wejdź na stronę https://www.omnivirt.com/3d-photo/ i wybierz dwie wcześniej zapisane grafiki, zaakceptuj regulamin i wybierz Generate 3D Photo.
 14. Poczekaj aż zdjęcie się otworzy i zapisz je na dysku.
 15. Twoja mapa głębi ostrości jest już gotowa i połączona ze zdjęciem.
 16. Wyślij to zdjęcie na swój telefon przez maila lub aplikację Google Drive (musi to być model iPhone 7+, 8+, X lub XS)

Twoje zdjęcie jest już gotowe do publikacji na profilu prywatnym lub firmowym - aby to zrobić skorzystaj z tego poradnika  (pomijając jego punkt 3.)

Jak dodać zdjęcie/grafikę 3D na firmowy profil fanpage facebook?

 1. Skorzystaj z aplikacji Facebook na telefonie iPhone 7+, 8+, X lub XS (wcześniej zaktualizuj aplikację, polub profil Facebook 360 i zrestartuj telefon)
 2. Otwórz aplikację i kliknij ikonkę trzech pasków w prawej dolnej części ekranu.
 3. Przewiń w dół i wybierz “Strony” - wybierz stronę na której chcesz opublikować zdjęcie 3D
 4. Kliknij ikonę “Publikuj” i wybierz opcję “Zdjęcie 3D”
 5. Wybierz zdjęcie i dokończ jego publikację tak samo jak zwykły post.

Czy można dodać zdjęcie 3D przez telefon z Androidem?

Obecnie aplikacja Facebook na androida nie wspiera dodawania zdjęć 3D. Nawet jeśli stworzymy zdjęcie na komputerze (drugim sposobem opisanym w poradniku). Nie ma też odpowiednika aplikacji DepthCam na system Android. Jeśli w przyszłości pojawi się taka opcja postaram się zaktualizować poradnik.

Wykorzystaj też Wirtualny Spacer do pokazania wnętrza Twojej firmy na Facebooku i nie tylko!

Pomogę Ci wykonać zdjęcia wnętrza Twojej firmy oraz opublikuję je w Mapach Google. Dowiedz się czym jest i jakie korzyści daje Wirtualny Spacer Google StreetView. Zastanawiasz się czy warto zainwestować w zdjęcia 360? Przeczytaj ten artykuł Czy opłaca się wykonać Wirtualny Spacer Google?

Kontakt z rekomendowanym Fotografem Google

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń 605 735 873

Napisz pawel@fotopro360.pl

Obserwuj mnie na Facebooku

Nazywam się Paweł Tomalka, jestem rekomendowanym Fotografem Google StreetView. Działam na terenie całego kraju (bezpłatny dojazd). Wystawiam FV 23%. Zapraszam Cię do współpracy.

Prowadzisz firmę?

Zajrzyj na mój video-blog gdzie poznasz wiele przydatnych lifehacków oraz poradników, dzięki którym rozwiniesz swoją firmę.

PRZEJDŹ DO VIDEO-BLOGA

Paweł Tomalka

Poza zdjęciami Google StreetView oferuję:

Moim klientom polecam również usługi firmy STUDIO G44
Zajmującej się tworzeniem profesjonalnych stron internetowych oraz projektowaniem graficznym.

Regulamin
Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Polityka prywatności.