Facebook YouTube Newsletter
Rekomendowany Fotograf Google - Paweł Tomalka
tel. 605 735 873

 

Wysoka jakość zdjęć 360 – Jak poznać profesjonalnego Fotografa Google?

Poza ceną warto zwrócić uwagę na jakość zdjęć ponieważ może się ona znacznie różnić zależnie od fotografa oraz sprzętu jakim dysponuje. Osobiście staram się mieć konkurencyjne i uczciwe stawki oraz przykładam ogromną wagę do jakości. Przekonaj się i zobacz film z przykładami.

Poza ceną warto zwrócić uwagę na jakość zdjęć ponieważ może się ona znacznie różnić zależnie od fotografa oraz sprzętu jakim dysponuje.

Osobiście staram się mieć konkurencyjne i uczciwe stawki oraz przykładam ogromną wagę do jakości. Dam Ci kilka wskazówek, po których poznasz doświadczonego fotografa:

1. Nadir – dodatkowa korekta.

Nadir – tak określa się miejsce w którym podczas robienia zdjęcia 360 stopni umieszczony jest aparat fotografa, zwykle to miejsce jest zamazane, jednak w przypadku nie doświadczonych fotografów widać tam czasami pozostałość po nogach statywu od aparatu. Wygląda to naprawdę brzydko.

Jak powinno wyglądać zdjęcie 360 stopni?

 

Profesjonalista stara się aby nadir był możliwie najmniejszy i żeby nie szpecił zdjęcia. Zobacz poniżej 🙂

Jak dobrze wykonać zdjęcie 360 stopni?

Jeżeli Klient sobie tego życzy – miejsce nadiru można całkowicie zamaskować wykonująć dodatkowe zdjęcie. Jest to jednak opcja dodatkowa, która zwiększa koszt prezentacji – polecam ją tylko najbardziej wymagającym klientom.

Zdjęcia 360 stopni najwyższej jakości - nadir.

Jeśli chcesz z niej skorzystać – skontaktuj się ze mną w tej sprawie jeszcze przed wykonaniem sesji. Zwykle jednak klientom zupełnie wystarcza okrągłe rozmazanie podłogi w miejscu, gdzie stoi aparat.

2. Łączenie zdjęć

Jak wiesz lub nie – jedno zdjęcie 360 stopni składa się z kilku zdjęć składowych, które są łączone w panoramę. Mniej doświadczeni fotografowie mają problemy z odpowiednim łączeniem zdjęć, co dosyć łatwo zauważyć. Ten błąd często widać również na zdjęciach StreetView ulic, które wykonuje samochód Google. Jednak te zdjęcia są robione masowo i w ruchu, więc można na to przymknąć oko. Zobacz poniżej jak wygląda źle „sklejone” zdjęcie panoramiczne.

 

Jak wygląda źle połączone zdjęcie 360 stopni?

W przypadku zdjęć w firmie ważny jest każdy detal i moim zdaniem prawidłowo połączone zdjęcie to podstawa. Zobacz jak ja to robię – przykład poniżej 😉

Jak wygląda prawidłowo połączone zdjęcie 360 stopni?

 

3. Ludzie na zdjęciach

Na ten temat nagrałem osobny odcinek i zapraszam do jego obejrzenia. Jednak nawiązując do jakości zdjęć – w trakcie przeglądania portfolio fotografa – warto zwrócić uwagę czy ludzie są odpowiednio sfotografowani – nawet jeśli mają zamazane twarze, zwróć uwagę na to czy ich sylwetki nie są rozmazane. Niektórzy fotografowie śpieszą się podczas obróbki zdjęć i łączą je automatycznym programem – pojawia się wtedy tzw. efekt ducha – i ludzie na zdjęciach są np. Bez nóg lub bez głowy – wygląda to naprawdę odstraszająco

4. Poprawne naświetlenie

Zdjęcia robione w miejscach o dużej różnicy dostępu do światła są dobrym wyznacznikiem tego czy fotograf potrafi zapanować nad ekspozycją, co w przypadku zdjęć 360 bywa naprawdę trudne

Poniżej przykład źle doświetlonego wejścia do restauracji:

Niedoświetlone zdjęcie 360 stopni - problem wielu fotografów

Tak powinno to być zrobione prawidłowo:

Prawidłowo doświetlone zdjęcie 360 stopni w Mapach Google

5. Wyrównany balans bieli

Zdjęcia robione w tak samo oświetlonym pomieszczeniu powinny mieć jednakową temperaturę barwową – mam na myśli odcień białego koloru, widać to szczególnie na jasnych ścianach – powinny być jednakowo białe na kolejnych zdjęciach

Prawidłowy balans bieli na zdjęciach 360 stopni

6. Flary słoneczne

Być może spotkałeś się z flarami np. na własnych zdjęciach z wakacji – to dosyć częsty problem, kiedy wykonuje się zdjęcie pod słońce – pojawiają się wtedy kolorowe kropki. Niestety robiąc zdjęcia 360 stopni na zewnątrz fotograf za każdym razem musi wykonać zdjęcie pod słońce aby uzyskać pełen widok 360 stopni co za tym idzie – na zdjęciach pojawiają się niechciane przez nas flary.

Flary słoneczne na zdjęciach 360 stopni

Dobry fotograf skoryguje je na finalnych zdjęciach przed opublikowaniem w mapach google.

Zdjęcie 360 bez flary słonecznej

W jaki sposób dbam o jakość zdjęć 360?

Bez profesjonalnego aparatu oraz wysokiej jakości obiektywu nie wykonamy profesjonalnych zdjeć. Dlatego w moim „arsenale” znajduje się topowy Nikon D800 oraz Sony A7RII. Oba modele dysponują ogromną matrycą oraz wysoką rozdzielczością. Obiektyw jakim robię zdjęcia to Sigma 8mm rekomendowana przez Google jako najlepszy sprzęt dla profesjonalistów.

 

[sgrb_review id=5]

Kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń 605 735 873

Napisz pawel@fotopro360.pl

Obserwuj mnie na Facebooku

 

Nazywam się Paweł Tomalka. Działam na terenie całego kraju. Wystawiam FV 23%. Jestem Certyfikowanym Fotografem Google StreetView.
Zapraszam Cię do współpracy.

Przeczytaj opinie klientów
Paweł Tomalka

Prowadzisz własną firmę?

Zapraszam Cię na mojego bloga
z poradami dla przedsiębiorców

Poza zdjęciami Google StreetView oferuję:

Moim klientom polecam również usługi firmy STUDIO G44
Zajmującej się tworzeniem profesjonalnych stron internetowych oraz projektowaniem graficznym.